EMP TV
26.04.–05.05.2024 / Tartu
Järgmine festival
Eesti Muusika Päevad
25.04.–04.05.2025
Tallinn / Tartu
Järgmine festival
Eesti Muusika Päevad
25.04.–04.05.2025
Tallinn / Tartu
Järgmine festival
Eesti Muusika Päevad
25.04.–04.05.2025
Tallinn / Tartu
Järgmine festival
Eesti Muusika Päevad
25.04.–04.05.2025
Tallinn / Tartu
Järgmine festival
Eesti Muusika Päevad
25.04.–04.05.2025
Tallinn / Tartu
Järgmine festival
Eesti Muusika Päevad
25.04.–04.05.2025
Tallinn / Tartu
Lisa kalendrisse
Jaga
N, 2. mai
19:00
LENsemble (Leedu)

Tartu Heino Elleri Muusikakool, Tubina saal
Asukohainfo + kaart

Piletid: 21/15 €

Vaata EMP TV

Ieva Sipaitytė (viiul)
Robertas Bliškevičius (vioola)
Andrius Žiūra (klarnet)
Ignas Daniulis (klarnet)
Raimondas Sviackevičius (akordion)
Tomas Bieliauskas (oboe)
Vykintas Baltakas (dirigent)

Andrius Maslekovas – “Rhizomes d’ombre” (2024, esiettekanne)

Gundega Šmite – “Five Illuminations” (2015) akordionile

Timo Steiner – “Aga kesk jõge on õis…” (2024, esiettekanne)

Toivo Tulev – “To ebb, to flow, perchance to dream” (2024, esiettekanne)

Jānis Petraškevičs – “Madman’s Glove II” (2020) soolovioolale

Vykintas Baltakas – “Cladi III” (2021)

Kava annotatsioonid

“Rhizomes d’ombre” (‘varju risoomid’, 2024, esiettekanne), Andrius Maslekovas: Ühel neist haruldastest sügishommikutest, mil paar päikesekiirt tungib läbi paksu pilvekihi, valgustades mu elutoa aknaid ja soojendades mõnusalt parkettpõrandat, astusin varjule… Tundsin selle jahedust, kui see keris läbi põranda ja mööda seinu, põimides mu mõtted ja mälestused oma niitidesse, nagu Deleuzi risoom, mis ühendab mind ootamatult minu sisemaailma üha laienevate varjudega, kus ma ei näinud enam aknast tulevat valgust… ainult varju… ja lugematuid pimedusevarjundeid, mis loodetavasti lubavad mul kogeda valguse rõõmu… ükskord…

Gundega Šmite: “Five Illuminations” (“Viis illuminatsiooni”, 2015) akordionile on viiest lühikesest osast koosnev tsükkel. Igas osas heidetakse valgusvihk mingile erilisele värvile ning iga värv on seotud konkreetse sõna või ‘afektiga’.

1. Lõõgastav PUNANE, 2. Õhuline SININE, 3. Sünge MUST, 4. Kristallselge MUST, 5. Torkiv KULD

Timo Steiner: Aga kesk jõge on õis…” (2024, esiettekanne). Raskete aerulöökidega algavad Ilusaima Õie otsingud. Kindla teadmisega, et ta on. On olemas. Ja sama suure lootusetusega teda kohata, leida, temaga päriselt vastamisi seista. Ja vaadata lõputult, tunda lõppemaltult, joobuda, ujutada siseilm üle sellest kohatust ilust…
Ja voogudesse läheb paat. Olen see teekond mina? Õis?

“To ebb, to flow, perchance to dream” (2023/2024, esiettekanne).

To ebb, to flow, perchance to dream
For in that flow what dreams may come

“Madman’s Glove II” (“Hullu kinnas”, 2020, soolovioolale), Jānis Petraškevičs: Selle teose esitamisel nõutavad pingelised ja elektrilised vioolamängija parema käe žestid loovad dramaatilise üldkarakteri. “Madman’s Glove II” jätkab minu otsingut mitte-oktaviliste heliridade struktuursete võimaluste osas, seega toimib siin peamise liikumapaneva jõuna harmoonia parameeter. Teos on algselt kirjutatud ja pühendatud Yoshiko Hannyale.

“Cladi III” (2021), Vykintas Baltakas: Mind on viimasel ajal huvitanud muusikalise struktuuri teatav avatus ja ebamäärasus, mis võib vallandada ootamatuid muusikalisi olukordi, anda teed uutele harmooniatele ning keskenduda pigem mängulisusele kui täpsele teostusele. Olen otsinud oma töödes avatud vormi ja uusi koostoimeid. “Cladi III” arendab ideid ja kasutab materjali, mis olid olemas juba minu varasemates kompositsioonides, nagu “Cladi I” akordionile (2020, Lääne-Saksa Raadio) ja “Cladi II” (2021, der/gelbe/klang ensemble). Kõik kolm teost arendavad laiendatud unisooni ideed, see on ergas joon, mis jaguneb erinevateks trajektoorideks, muutes oma sisemist struktuuri, värvi ja tihedust. Saavutan selle instrumentaalpartiide desünkroniseerimisega, jättes lõikumiseks vaid konkreetsed hetked; nii saavad mängijad muusikalisele kontekstile ja üksteisele tugevamalt reageerida. Elektroonika ühendab ja laiendab neid jooni ruumis. “Cladi III” on pühendatud minu esimese kompositsiooniõpetaja Bronius Kutavičiuse (1932–2021) mälestusele.

LENsemble Vilnius (Lithuanian Ensemble Network) on kollektiiv, mis ühendab muusikuid mitmest Leedu kõige kogenumast nüüdismuusikakooslusest (nt Chordos Quartet, Kristupas Wind Quintet, Kaskados Piano Trio jt). Esimesest kontserdist peale, mis anti Kölnis Lääne-Saksa Raadios (2009), on propageeritud Baltimaade kaasaegset muusikat paljudel olulistel rahvusvahelistel ja Leedus peetud festivalidel. Ansambli avatud struktuur võimaldab eksperimenteerida ebatavaliste koosseisudega. Tartu kontserdi tarvis on kolm heliloojat (Andrius Maslekovas, Timo Steiner ja Toivo Tulev) loonud uudisteosed ebatavalisele koosseisule: kaks klarnetit, oboe, akordion, viiul, vioola ja elektroonika. Neid kompositsioone täiendavad Läti heliloojate Jānis Petraškevičsi ja Gundega Šmite ning LENsemble’i asutaja Vykintas Baltakase helitööd. Kontserdil esitletakse laia spektrit Baltimaade kaasaegsest muusikast, mis hõlmab erinevaid mõjutusi, põlvkondi ja värve.

Kontserti toetab Vilniuse linnavalitsus ja Leedu Kultuurinõukogu. Kontserdist teevad otseülekande Klassikaraadio ja EMP TV.

×