Baltic Music Days
Estonian Music Days

Tartu / Tallinn
22.04–02.05.2021
Lisa kalendrisse
Jaga
E, 26. aprill
19:00
Synaesthesis (Leedu)

Tallinn Kultuurikatel
Asukohainfo + kaart

Synaesthesis (Leedu)

Elis Hallik alustas kompositsiooniõpinguid Eesti muusikaakadeemias 2008. aastal Helena Tulve juhendamisel ning omandas 2015. aastal samas magistrikraadi. 2012–2013 õppis ta kompositsiooni Lyoni konservatooriumis Michele Tadini ja Robert Pascali juhendamisel. Ta on täiendanud end mitmetel meistrikursustel, juhendajateks Luca Antignani, Fabio Cifariello Ciardi, Luca Francesconi, Michelangelo Lupone, Yann Robin, Bernhard Gander, Tapio Tuomela, Jean Geoffroy, Klaus Lang. Tema muusika on kõlanud Austrias, Prantsusmaal, Ukrainas, Iisraelis jm.

Elis Halliku teoseid on esitanud nt ensemble mosaik (dir Enno Poppe), Prantsuse Raadio filharmooniaorkester (dir Pierre-André Valade), ERSO (dir Baldur Brönnimann), Sinfonietta Rīga (dir Erki Pehk), Tallinna Kammerorkester (dir Atvars Lakstīgala), ansambel U:, Tallinna Uue Muusika Ansambel, Marcus Weiss (saksofon) jt. Tema muusika on kõlanud nt festivalil “AFEKT”, Berliinis, Peterburis festivalil “remusic.org”, ISCMi festivalil World Music Days Tallinnas, IRCAMi “Manifeste” festivalil Pariisis, festivalil “CAFe” Budapestis (Ungari) jm.

Hallik pälvis 2014. aastal ISA rahvusvahelisel heliloojate suveakadeemial peapreemia ning sai ühtlasi tellimuse kirjutada kammerteos 2016. aasta Viini muusikaülikooli rahvusvahelise suveakadeemia festivalile. Sel puhul valminud “To Become a Tree” esindas 2017. aastal Eestit rahvusvahelisel heliloojate rostrumil Palermos ning valiti kümne soovitatud teose hulka. Ühtlasi valis rahvusvaheline žürii selle teose esindama Eestit Euroopa Heliloojate ja Laulukirjutajate Ühenduse kontserdile 2020. aastal Brüsselis, esitajaks Ensemble Fractales.

 

Beat Furrer (s 1954) on Šveitsi päritolu Austria helilooja ja dirigent. 1975 siirdus ta Viini, kus õppis muusika- ja esituskunstide kõrgkoolis Roman Haubenstock-Ramati juhendamisel kompositsiooni ja Otmar Suitneri käe all dirigeerimist. Ta oli 1985. aastal üks ansambli Klangforum Wien asutajaid ja selle kunstiline juht kuni aastani 1992 ning on selle dirigeerimisega seotud siiani. 1996 oli ta Luzerni festivali resideeriv helilooja. Alates 1991. a töötab ta Grazis muusika- ja esituskunstide ülikoolis kompositsiooniprofessorina, 2006–2009 oli ta külalisprofessor Frankfurdis. Ta on rahvusvahelise nüüdismuusika ansambli impuls asutajaid. Ta oli 2016. a suvel Pariisis IRCAMi “ManiFeste’i” festivali üks heliloojaid, dirigente ja lektoreid. Ta on pälvinud mitmeid auhindu, viimatistest on olulisemad Viini linna muusikaauhind (2003), kuldlõvi monodraama “FAMA” eest 2006. aasta Veneetsia biennaalil, Austria suur riiklik auhind (2014). Alates 1980. aastatest on ta kirjutanud väga erinevaid teoseid soolo- ja ansamblipaladest orkestri- ja kooriteoste ning ooperini. Tema muusikas on olnud oluline osa visuaalsetel kunstidel, kirjandusel ja jazzil. Tema muusika üks erijooni on tundlik häälekasutus.

__

Ansambli Synaesthesis nimi tuleb sõnast “sünesteesia” (kreeka keeles σύν syn – koos, αἴσθησις aisthēsis – taju; mitmiktaju), mis on neuroloogiline fenomen, mille korral ühe sensoorse või tunnetusliku juhttee stimuleerimine viib automaatse elamuseni teises sensoorses või tunnetuslikus juhttees. Inimesi, kes seda kogevad, nimetatakse sünesteetideks.
Ansambel Synaesthesis koosneb Leedu uue põlvkonna andekatest ja virtuoossetest muusikutest, kes on võtnud missiooni esitada ning tutvustada nii Leedu kui ka teiste maade eksperimenteerimisjulgete heliloojate loomingut. Ansambli kunstiline nägemus ühendab heli, ruumi, valgust, liikumist kui ka narratiivi – kõike, mis võimaldab mitmekülgselt ühendada loomingulist eksperimenteerimist heliloominguga. Ansambel teeb koostööd eri valdkondade kunstnikega ja püüab pidevalt ületada eri kunstide vahelisi piire. Tihti võib näha ansambli kontsertidel audiovisuaalseid eksperimente ühendatuna nüüdismuusikaga.

×