EMP TV
26.04.–05.05.2024 / Tartu

Warning: Undefined array key "HTTP_REFERER" in /data01/virt22169/domeenid/www.helilooja.ee/emp2020/wp-content/themes/emp2024/template-parts/content-bio.php on line 11

Warning: Undefined array key "HTTP_REFERER" in /data01/virt22169/domeenid/www.helilooja.ee/emp2020/wp-content/themes/emp2024/template-parts/content-bio.php on line 11
René Eespere

René Eespere (s 1953) lõpetas 1972. aastal Tallinna muusikakeskkoolis Valdur Rootsi klaveriklassi ja 1977. aastal Tallinna riiklikus konservatooriumis Anatoli Garšneki kompositsiooniklassi. Ta on täiendanud end Moskva konservatooriumi assistentuur-stažuuris Aram Hatšaturjani ja Aleksei Nikolajevi juures. 1979. aastast on ta Eesti muusikaakadeemia kompositsiooni ja muusikateoreetiliste ainete õppejõud (a-st 2002 professor).

Eespere ulatuslikust loomingust on suuremat tähelepanu köitnud vokaalsümfoonilised suurvormid, instrumentaalkontserdid ja peenekoeline kammermuusika. Ta sai laiemalt tuntuks Tartu Vanemuises Ülo Vilimaa lavastatud allegooriliste lühiballettidega “Inimene ja öö” (1976), “Fuuriad” (1977) ja “Kodalased” (1978). 1980. aastatel kirjutas ta rea eetilis-eksistentsiaalse sõnumiga vokaalsümfoonilisi teoseid – “Passiones”, “Müsteerium”, “Meditationes”, “Vaikuse sümfoonia”. 2006. aastal esietendus rahvusooperis Estonia tema ooper ”Gurmaanid”. Ta on kirjutanud ka mitmeid ladinakeelseid kooriteoseid: “Kaks jubilatsiooni”, “Glorificatio”, “Invocatio”, “Festina lente”, “De amore aeterno”, “Ritus”, “Verba amatoris”, “Mater rosae”, “Origo originum”, “Voces musicales” jpt. “Glorificatio” ja “Invocatio” on saanud preemiad kompositsioonikonkurssidel Itaalias. Teoste tellijate, esmaesitajate ning suurimate propageerijate hulgas on nii Jüüti ja Sonnelundi kammerkoorid Taanist, LRC Chamber Singers Riiast, Tallinna muusikakeskkooli kammerkoor, Busenbachi meestelaulu ühing Saksamaalt, Uppsala ülikooli meeskoor Rootsist, Atlanta Choraliensi ja Portlandi ülikooli segakoorid USAst, Tokio ülikooli kammerkoor, Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Eesti Rahvusmeeskoor, RO Estonia koor ja orkester, Tallinna Kammerorkester, Pärnu Linnaorkester, Duo Telluur jne.

Ka tema kammerteosed on viimase kolmekümne aasta jooksul valminud eesti ja välismaa interpreetide või kammeransamblite tellimusena: NYYD Ensemble, Jean Claude Gerard, Klaus Jäckle, Hermann Hudde, Reinbert Evers, Thomas Offermann, Tiit Peterson, Heiki Mätlik, Esteban Colucci, Eleftheria Kotzia, Donato D’Antonio, Kirill Ogorodnikov, Heli Ernits, Andres Uibo, Kristel Aer, Ulla Krigul, Virgo Veldi, Neeme Punder, Toomas Vavilov, Aavo Ots, Maarika Järvi, Heili Rosin jt. Valdav osa Eespere loomingust on ka kirjastatud – Eres, Antes, edition 49, Neue Musik Berlin, Joachim-Trekel Verlag Hamburg, ERP (Estonian Record Productions), Edition  Eisenberg. Ilmunud on 13 autoriplaati, neist viis Saksamaal. Tema teosed on kõlanud pea kõigis Euroopa maades, aga ka USAs, Kanadas,Venemaal, Jaapanis, Lõuna-Aafrika Vabariigis, Austraalias, Uus-Meremaal, Argentinas, Uruguais, Fääri saartel jne.

×