Baltic Music Days
Estonian Music Days

Tartu / Tallinn
22.04–02.05.2021
Lauri Jõeleht

Lauri Jõeleht (s 1974) lõpetas 1996. aastal Georg Otsa nimelise Tallinna muusikakooli kitarri erialal Tiit Petersoni juures ning täiendas end seejärel (1996–1997) Barcelona konservatooriumis José Luis Lopategui klassis. 2001. aastal lõpetas ta Eesti muusikaakadeemia kompositsiooni erialal professor Eino Tambergi ja Helena Tulve juhendamisel ning 2003. aastal omandas samas magistrikraadi, erialaõpetajateks Helena Tulve ja Toivo Tulev. Jõeleht on Eesti kitarriseltsi liige (al 1999). Alates 1996. aastast on Lauri Jõeleht töötanud kitarriõpetajana. Praegu õpetab ta vanalinna hariduskolleegiumis ja Pirita kitarri- ja viiulistuudios ning al 2014. aastast Eesti muusika- ja teatriakadeemia lektorina.

Lauri Jõeleht on loonud kammer-, orkestri- ning liturgilist muusikat. Olulisel kohal helilooja loomingu hulgas on kooriteosed, mille valmimisele on kaasa aidanud nimekad Eesti vokaalkollektiivid: Vox Clamantis, Heinavanker, Orthodox Singers, Linnamuusikud, Voces MusicalesTa on olnud enamuse oma kitarriteoste esmaesitaja. Lisaks on Jõelehe teoseid esitanud Tallinna Kammerorkester, ERSO, Narva Linna sümfooniaorkester, Kaliningradi kammerorkester, ansambel U:, Ensemble Voces Musicales, Reval Ensemble, Collegium Consonante, Una Corda, puhkpillikvintett Estica, Ensemble Ars Nova (Rootsi).

Viimasel aastakümnel on ta kirjutanud palju sooloteoseid, mida on mitmed interpreedid ka korduvalt esitanud, nt vioolamängija Garth Knoxi esituses on esitanud mitmel pool kõlanud “Chant harmonique”, “Ampla” kuulub oboemängijad Kalev Kuljuse, Heli Ernitsa ja Riivo Kallasmaa repertuaari. Oboemängija Dmitri Bulgakovi tellimisel on valminud mitmed uued teosed oboele erinevates koosseisudes. Akordionist Külli Kudu tellimisel on valminud 2 sooloteost ja akordionikontsert. Kitarriteoseid on esitanud kitarristid Stefan Östersjö, Kirill Ogorodnikov ja Kristo Käo. Tema looming on kõlanud sellistel festivalidel nagu Maailma Muusika Päevad (ISCM World Music Days), Eesti Muusika Päevad, “NYYD”, “Trialogos”, “AFEKT”, Hiiumaa “Homecoming Festival” ja Eesti muusika- ja teatriakadeemia “Sügisfestival”. Tema “Loobumus” võitis 2003. aastal Eesti kitarriseltsi korraldatud klassikalise kitarri sooloteoste konkursil I preemia, “Concordia” kahele kitarrile pälvis Eesti Muusika Päevade heliloojapreemia (2005).

www.emic.ee/lauri-joeleht-est

×