Baltic Music Days
Estonian Music Days

Tartu / Tallinn
22.04–02.05.2021
Ardo Ran Varres

Ardo Ran Varres (s 1974) on aastast 2011 vabakutseline helilooja ning näitleja/lavastaja. Alates aastast 2021 filmimuusika külalislektor EMTA-s.

Nii nagu näitlejale meeldib panna ennast proovile erinevates žanrites, nõnda meeldib Varresele katsetada eri muusikastiilide ja -žanrite vallas, ning ühendada erinevaid muusikaspektri osiseid. A. R. Varres nendib, et avastas kõneka fakti: patristika perioodil II–VIII saj tähistas sõna musica mitte ainult muusikat tänapäeva mõistes, vaid ka poeesiat, tantsu ja teatrit.

Igapäevane leivatöö on Varresel seotud sõnalavastustele ja filmidele muusika loomisega. 2015. aastal pälvis ta Eesti teatriuurijate ja -kriitikute “Hea teatri auhinna”. Ta kirjutab ka kontsertmuusikat ning suuremaid lavateoseid. 2021. aasta mais esietendub Vanemuise teatris tema esimene täismõõdus ooper “Põrgupõhja uus Vanapagan” (K. Klopetsi libreto A. H. Tammsaare ainetel), mille loomisel leidis rakenduse kõik teatri- ja muusikamaailmas varem kogetu ja õpitu. Sel aastal on plaanis kirjutada veel keelpillikvartett ja klarnetikontsert. Kammerkoorile Kolm Lindu on just valminud veerandtunnine segakooriteos.

Varres tunneb sügavat huvi muusikateatri vastu ning loodab, et Eestis avatakse kord eksperimentaalne kammerooperi lava, kus heliloojad saaks julgelt katsetada. Samas toimuksid õpitoad ja kursused, et draama ja muusika kokkupuutepunkte uurida ja tutvustada. See oleks hädavajalik platvorm suuremate ooperite sünniks.

www.ardoranvarres.com

×