26.04.–05.05.2024 / Tartu
Justina Repečkaitė

Justina Repečkaitė muusikat kohta on öeldud, et sel on “palju sarnasusi teemantiga” (Ben Lunn, UK), see on “kutsuv, pidevalt muutuv, sõmer ja läikiv” (Max Erwin, USA), “joonistatud teravaima pliiatsiga” (Šarūnas Nakas, Leedu). Pärast kompositsiooni magistrikraadi omandamist Prantsusmaal õppis ta Pariisis IRCAM-is. Pompidou keskuse suures saalis tuli ettekandele tema teos “Transduced” (2020) löökpillidele ja live-elektroonikale. Pariisis oli ta Singer-Polignac Foundationi kunstnik-resident, Maxime Pascali juhitud ansambli Le Balcon helilooja-resident ning pälvis Nadia ja Lili Boulangeri rahvusvahelise keskuse stipendiumi. Seejärel resideeris ta Saksamaal Villa Waldbertas ja Wiepersdorfi lossis ning Darmstadti 2021. aasta suvekursustel tuli ettekandele tema  “Pulsating Skin” löökpillidele ja elektroonikale. “Chartres” (2012) keelpilliorkestrile ja “Tapisserie” (2015) kammeransamblile esindasid Leedut ISCMi Maailma Muusika Päevadel ja rahvusvahelisel heliloojate rostrumil. Teose “Encierro” (esitaja saksofonikvartett Opus 333) salvestis valiti 2019. aasta 15 parima Leedu teose hulka. 

Justina muusikat esitavad sellised ansamblid, nagu Ensemble InterContemporain, Court-Circuit, 2e2m, Spectra, Asko/Schönberg, Tallinna Uue Muusika Ansambel, OSSIA, Platypus, Ars ad hoc, LENsemble, Ithaca kolledži nüüdismuusika ansambel, SurPlus, Ensemble XXI Jahrhundert, BBC Philharmonic, Sinfonietta Riga. Temalt tellib regulaarselt teoseid Baltikumi suurim nüüdismuusikafestival “Gaida”, millele ta on kirjutanud orkestriteoseid. Tema muusika esindab regulaarselt Leedut Balti Muusika Päevadel.

2024. aastal annab Leedu muusika infokeskus välja Repečkaitė esimese portreealbumi. Tema teoseid leiab juba sellistelt antoloogialt, nagu “Between Music and Ritual” (2021), “Nouveaux Horizons” (2020), “88+” (2020), “ZOOM in 12” (2018), “Anthology of Lithuanian Art Music in the 21st Century” (2017), “Contemporary Music Series: Lithuania” (2016), “ZOOM in 10” (2014) ja “30 Druskomanija Moments” (2014).

2024. aastal kõlab Repečkaitė teost “La Muë” lastekoorile, serpentile ja elektroonikale IRCAMi Espro’s ja hiljem Versailles’ kuninglikus palees. 2025. aastal on Justinal kaks esiettekannet: uus teos löökpillidele ja elektroonikale Zürichis ning tantsuprojekt Helsingis “Musica nova” festivalil.

×