Eesti Muusika Päevad


16.–24.04.2022
Erkki-Sven Tüür

Erkki-Sven Tüür (1959) õppis löökpille ja flööti Georg Otsa nimelises Tallinna Muusikakoolis (1976–1980) ning kompositsiooni professor Jaan Räätsa juhendamisel Tallinna Konservatooriumis (1980–1984). Ta on end täiendanud ka Lepo Sumera juures ning elektronmuusika alal Karlsruhes. 1979. aastal asutas Tüür progressiivroki ansambli In Spe, mille koosseisus oli helilooja, flötist, klahvpillimängija ja laulja 1983. aastani. Alates 1992. aastast on Tüür vabakutseline helilooja, kelle teosed valmivad peamiselt nimekate välisinterpreetide ja -orkestrite tellimusel ning tulevad enamasti enne kodupublikuni jõudmist esiettekandele muusikamaailma suurtel lavadel. Tüüri heliteosed kõlavad regulaarselt üle maailma sümfooniaorkestrite kavades mainekates kontserdisaalides.

Erkki-Sven Tüüri muusika olemuslikumaid tunnusjooni on intensiivne energeetilis-transformatiivne mõõde, intuitiivne ja ratsionaalne lähenemine on sünteesitud orgaaniliseks terviksüsteemiks. Põhiosa Tüüri loomingus moodustab instrumentaalmuusika. Ta on kirjutanud üheksa sümfooniat, hulga teoseid sümfoonia- ja keelpilliorkestrile, üheksa instrumentaalkontserti, kammerteoseid ja ooperi. Heliloojana soovib tüür ergutada kuulaja loomingulist energiat. “Muusikas peab olema kõik: vapustav jõud, kirgastav valgus, lõputu leebus ja sügavaim pimedus. Raev, valu, kahetsus. Kõik see, mis teeb meist inimese. Ja lunastava armastuse õrn puudutus.”

Erkki-Sven Tüüri teoseid kirjastab Edition Peters, ka Fennica Gehrman. Autoriplaate Tüüri muusikaga on andnud välja ECM, Ondine, Warner ja EMI Virgin. Tema klarnetikontsert “Peregrinus ecstaticus“ pälvis 2015. aastal Monaco Prints Pierre’i Fondi preemia “noorte muusikute lemmik” ning talle anti ka Christoph ja Stephan Kaske Fondi preemia. Hooajal 2019/2020 on Tüür resideeruv helilooja (creative chair) Zürichi Tonhalle orkestri juures ja 2019. aasta juulis resideeruv helilooja festivalil “Fjord Classics” Norras. Ees seisavad uued tööd Vadim Gluzmanile ja Frankfurdi Raadio Sümfooniaorkestrile, samuti Emmanuel Pahudile ja Berliini Filharmoonikutele.

www.erkkisven.com

×