EMP TV
26.04.–05.05.2024 / Tartu
Ēriks Ešenvalds

Ēriks Ešenvalds on nõutud helilooja, kelle graafik on tihe ja kelle muusikat mängitakse üle maailma. Pärast õpinguid Läti baptisti teoloogilises seminaris ja Läti muusikaakadeemias sai temast segakoori Latvija liige. 2011. aastal pälvis ta Cambridge’i ülikooli Trinity kolledžis kaheaastase loomingulise stipendiumi. Sellest ajast peale on Ēriks võitnud oma töö eest mitmeid auhindu, osalenud residentuurides ja pidanud loenguid.

Tema hiljutised suuremad helitööd on näiteks “Lakes Awake at Dawn” Bostoni ja Birminghami linna sümfooniaorkestrile, “The Pleiades” Chicago Grant Parki muusikafestivalile, “A Shadow” BBC “Promsile”, “Dreams Under Your Feet” Leipzigi Gewandhausile, “Whispers on Prairie Wind” Utah’ sümfooniaorkestrile, “St Luke Passion” Läti Raadio koorile ja Sinfonietta Rīgale, “Visions of Arctic: Sea” Liepāja sümfooniaorkestrile, samuti ulatuslikud multimedia-sümfooniad “Nordic Light” ja “Volcano Symphony”, mis mõlemad tulid esiettekandele Lätis ja on edaspidi leidnud esitusi üle maailma. Ooper “Iemūrētie” (‘sisse müüritud’) esietendus Läti rahvusooperis 2016. aastal ja pälvis suure tunnustuse.

Ešenvaldsi heliloomingut on salvestanud Trinity kolledži koor ja Polyphony (Hyperion), Portlandi riiklik kammerkoor ja Vasari Singers (Naxos), Läti Raadio koor ja Sinfonietta Rīga (Ondine), Elīna Garanča ja Läti Raadio koor (Deutsche Grammophon), ORA Singers (Harmonia Mundi), VOCES8 (Decca Classics), The Crossing (New Focus) jne. 

×