Eesti Muusika Päevad


16.–24.04.2022
Eesti Riiklik Sümfooniaorkester (ERSO)

Eesti Riiklik Sümfooniaorkester (ERSO) on vanim ja mainekaim regulaarselt tegutsev sümfooniaorkester Eestis. Orkestri ajalugu ulatub aastasse 1926 ning sarnaselt paljude omataolistega maailmas on seotud rahvusliku ringhäälingu sünni ja arenguga. Alates hooajast 2020/2021 on enam kui 100-liikmelise orkestri peadirigent ja kunstiline juht Olari Elts. Senine, orkestri kauaaegseim peadirigent Neeme Järvi jätkab koostööd ERSOga eluaegse aupeadirigendina, orkestri kunstiline nõustaja on Paavo Järvi. ERSO varasemad peadirigendid on olnud Olav Roots (1939–1944), Paul Karp (1944–1950), Roman Matsov (1950–1963), Neeme Järvi (1963–1979), Peeter Lilje (1980–1990), Leo Krämer (1991–1993), Arvo Volmer (1993–2001), Nikolai Aleksejev (2001–2010) ja taas Neeme Järvi (2010–2020).

ERSO on käinud arvukatel turneedel ning osalenud mainekatel rahvusvahelistel muusikafestivalidel. 2019. aastal avasid ERSO ja Neeme Järvi Prantsuse Raadio maineka Montpellier’ muusikafestivali ning septembris käis orkester Kesk-Euroopa turneel, kus Neeme Järvi juhatusel esineti esmakordselt Viini Musikvereini kuldses saalis, Linzi Brucknerhausi suures saalis, Praha Rudolfinumi Dvořáki saalis ja Bregenzi Bodensee saalis ning Mihhail Gertsi juhatusel Saksamaal Erlangenis ja Viersenis. Veel on esinetud sellistel maailmalavadel nagu Berliini Konzerthaus, New Yorgi Avery Fisher Hall (praeguse nimetusega David Greffen Hall), Peterburi filharmoonia suur saal ja Maria teatri kontserdisaal, Kölni filharmoonia, Helsingi Musiikkitalo, Stockholmi Berwaldhallen jt. Vaatamata keerulisele ajale sai ka 2020. aastal teoks üks välisreis –  augusti lõpus andis ERSO Kaspar Männi juhatusel kaks kontserti Lätis Cēsise Vidzeme kontserdisaalis, solistiks oli pianist Andrejs Osokins.

ERSO plaadistuste kõrget kvaliteeti on esile tõstetud mainekates klassikalise muusika ajakirjades ning sellega on kaasnenud mitmed tunnustused, millest olulisim on Eesti esimene Grammy (2004, dirigent Paavo Järvi), värskeimad aga aasta klassikaalbumi tiitel selle aasta Eesti muusikaauhindade jagamisel Elleri sümfooniliste poeemide teise plaadi eest (dirigent Olari Elts), 1. oktoobril pälvitud  kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia ERSO-le ja Olari Eltsile seniste Elleri muusika salvestiste eest ning äsja saadud maksimumpunktid BBC Music Magazine’ilt ERSO uusima heliplaadi eest, millel soleerib Triin Ruubel-Lilleberg ja dirigent on Neeme Järvi. Suurepärane koostöö on selliste mainekate  plaadifirmadega nagu Chandos, BIS, Onyx, samuti Ondine, ERP, varasematest aastatest ka Alba Records, Harmonia Mundi, Melodija.

Lisaks kohalikele raadio- ja telekanalitele on ERSO kontserte üle kandnud ka Mezzo ja medici.tv ning EBU vahendusel on need jõudnud paljudesse Euroopa raadiojaamadesse. 2020. aastal alustas tegevust ERSO TV (erso.tv), kus saab vaadata kõiki orkestri live-kontserte ning juba toimunud esinemisi.

www.erso.ee

×