EMP TV
26.04–7.05.2023
Tallinn / Tartu / Online

Warning: Undefined array key "HTTP_REFERER" in /data01/virt22169/domeenid/www.helilooja.ee/emp2020/2023/wp-content/themes/emp2023/template-parts/content-bio.php on line 11

Warning: Undefined array key "HTTP_REFERER" in /data01/virt22169/domeenid/www.helilooja.ee/emp2020/2023/wp-content/themes/emp2023/template-parts/content-bio.php on line 11
Eesti Filharmoonia Kammerkoor (EFK)

Eesti Filharmoonia Kammerkoor (EFK) on kujunenud üheks tuntumaks Eesti muusikakollektiiviks maailmas. EFK asutas 1981. aastal Tõnu Kaljuste, kes oli koori kunstiline juht ja peadirigent kakskümmend aastat. 2001–2007 jätkas tema tööd Paul Hillier, 2008–2013 Daniel Reuss ning 2014–2021 Kaspars Putniņš. Alates 2021. aasta augustis on koori kunstiline juht taas Tõnu Kaljuste. Koori repertuaar ulatub gregooriuse laulust 21. sajandi muusikani. Eriline koht on selles juba aastaid olnud eesti heliloojate loomingul (Pärt, Tormis, Tüür, Grigorjeva, Tulev, Kõrvits, Tulve) ja selle tutvustamisel maailmas. Hooaja jooksul annab koor 60–70 kontserti nii kodu- kui ka välismaal.  

EFK on teinud koostööd paljude väljapaistvate dirigentide ja orkestritega, nagu Claudio Abbado, Helmuth Rilling, Eric Ericson, Neeme Järvi, Paavo Järvi, Roland Böer, Stephen Layton, Marc Minkowski, sir Colin Davis, Paul McCreesh, Andrés Orozco-Estrada, Gustavo Dudamel, Peter Phillips, Richard Tognetti jt; Londoni sümfooniaorkester, Mahleri kammerorkester, Salzburg Camerata, Les Musiciens du Louvre-Grenoble, BBC Walesi orkester, Philip Glass Ensemble, Frankfurdi Raadio sümfooniaorkester, Baseli kammerorkester, Los Angelese filharmoonikud, Hong Kong Sinfonietta ning ERSO ja Tallinna Kammerorkester. Koori on kutsunud esinema paljud mainekad festivalid ja kontserdipaigad kogu maailmas, nt BBC Proms, Salzburgi festival, Mozartwoche, Vale of Glamorgan, Mehhiko Cervantino festival, Aix-en-Provence’i festival, Sydney ooperimaja, Viini kontserdimaja, Singapuri Esplanade’i kontserdimaja, Washingtoni Kennedy keskus, New Yorgi Carnegie Hall, Lincolni keskus ja Metropolitani kunstimuuseum, Los Angelese Walt Disney nim kontserdimaja, Zürichi Tonhalle jt. 

Stabiilset kõrgtaset näitavad ka koori salvestised, mida on välja antud ligi 80 koostöös mainekate plaadifirmadega, nagu ECM, Carus, Harmonia Mundi, Ondine, BIS Records jt. Need on võitnud erinevaid auhindu, sh kaks Grammyt: dirigent Paul Hillieriga “Arvo Pärt. Da Pacem” (Harmonia Mundi, 2007) ja dirigent Tõnu Kaljustega “Arvo Pärt. Adam’s Lament” (ECM, 2014). Kokku on EFK salvestisi esitatud Grammy’le 16 korral. Menukad on olnud kammerkoori ja Kaspars Putniņši salvestatud albumid Schnittke ja Pärdi loominguga (BIS). Esimene neist pälvis Gramophone’i auhinna (2018) ja teine Grammy nominatsiooni ning Diapason d’Or de l’Année 2021. Koori plaadistusi ehivad veel teisedki prestiižikad tunnustused, sh Preis der Deutschen Schallplattenkritik, Danish Music Award, de Choc de l’Année Classica jne. 2020. aastal valis BBC muusikaajakiri Classical Music EFK kümne parima koori hulka maailmas.

×