Baltic Music Days
Estonian Music Days

Järelvaata→
Veebifestival 2021
Maria Faust

Maria Faust (s 1979) on üks rahvusvaheliselt tunnustatumaid Eesti jazzartiste, kes on oma loomingu sidunud jazzmuusika alternatiivsema poolega. Fausti helikeel on emotsionaalne ning kontrastideküllane, sünteesides omavahel jazzi, klassikalist muusikat ning vabaimprovisatsiooni. Faust alustas muusikaõpinguid Kuressaare lastemuusikakoolis, kus õppis klaverit, laulu ja saksofoni, seejärel Geog Otsa nimelises Tallinna muusikakoolis. 2002. aastal suundus ta altsaksofoni ja jazzi õppima Taani Esbjergi kontservatooriumi (Syddansk Musikkonservatorium), mille lõpetas magistrikraadiga. 2016. aastal lõpetas ta Kopenhaageni konservatooriumi (Det Rytmiske Musikkonservatorium i København) kompositsioonieriala performance PhD kraadiga.

Fausti on tunnustatud mitmete auhindadega nii Eestis kui Taanis, sh on ta pälvinud viiel korral Taani muusikaauhinda, viimati parima eksperimentaalalbumi tiitli plaadiga Sacrum Facere “Organ”. Kodumaiste tunnustuste hulka kuuluvad aasta jazzmuusiku (2016), aasta jazzhelilooja (2019) nimetus, BMW Jazz Welt 2019 nominatsioon. 2019. aastal andis Taani heliloojate ja laulukirjutajate ühing (Komponister og Sangskrivere, DJBFA) Faustile tema loomingu eest maineka auhinna „Hæderspris” kui väljapaistvale ja Taani muusika skeenet muutnud heliloojale. Tema tuntumad ja auhinnatud koosseisud teiste hulgas on Maria Faust Sacrum Facere, In the Beginning, Maria Faust Machina, Shitney ja trio koos New Yorgi muusikute Tim Dahli ja Weasel Walteriga.

Viimaste aastate loomingu võib lihtsustades jagada kaheks: esimene neist on pungilik, dadaistlik ja suisa agressiiv-konfliktne, teine pool aga on mõjutatud Eesti folkloorist ja vaimulikust muusikast ning on sissepoole vaatav. Maria Faust peab end aga uusromantikuks, sest armastab puhtaid kolmkõlasid, lihtsaid meloodiaid ja puhtaid tämbreid. Ta tegutseb aktiivselt ka kompositsiooni õppejõuna nii Kopenhaageni Rütmimuusikakonservatooriumis kui ka Århusi Kuninglikus Konservatooriumis.

×
Aaro Pertmann Age Juurikas Age Veeroos Aleksandr Žedeljov Alisson Kruusmaa Alvils Altmanis André de Sousa Vieira Andres Kaljuste Andris Dzenītis Anna Ķirse Anna-Margret Noorhani Ansambel U: Antoine Beuger Arash Yazdani Ardo Ran Varres Art Leete Arturas Bumšteinas Arvydas Malcys Beat Furrer Bronius Kutavičius Diana Čemerytė Eesti Elektroonilise Muusika Seltsi Ansambel (EMA) Eesti Filharmoonia Kammerkoor (EFK) Eesti Rahvusmeeskoor (RAM) Eesti Riiklik Sümfooniaorkester (ERSO) Eladio Barreto Aguilar Elis Hallik Elo Masing EMTA Sinfonietta Eugene Birman Evelin Seppar Evija Skuķe Fie Schouten Georgs Pelēcis Gintaras Sodeika Gundega Šmite Helena Tulve Heli Ernits Ingely Laiv-Järvi Iris Oja Janika Oras Jievaras Jasinskis Jonathan Harvey Justina Repečkaitė Kadri-Ann Sumera Kaspar Mänd Klaverikvartett Quadra Kristiina Tambets Kristjan Kõrver Krists Auznieks Lauri Jõeleht Lepo Sumera Liina Sumera Liisa Hõbepappel Linda Leimane Madis Arukask Madli Marje Gildemann Mads Schang Olsen Maija Einfelde Malle Maltis Maria Faust Maria Kõrvits Mariliis Valkonen Märt-Matis Lill Mihhail Gerts  Mirjam Tally Mykolas Natalevičius Oliver Dubon Onutė Narbutaitė Paul Daniel Platon Buravicky Rasmus Puur Régis Campo Riho Esko Maimets Riivo Kallasmaa Rita Mačiliūnaitė Santa Bušs Santa Ratniece Sinfonietta Riga keelpillikvartett Synaesthesis Taavi Kerikmäe Taivo Lints Tallinna Kammerorkester Tallinna Uue Muusika Ansambel Talvi Hunt Tatjana Kozlova-Johannes Timo Steiner Tõnis Kaumann Twenty Fingers Duo Ülo Krigul Vytautas V. Jurgutis Yang Ren YXUS Ensemble Žibuoklė Martinaitytė