Warning: Undefined array key "HTTP_REFERER" in /data01/virt22169/domeenid/www.helilooja.ee/emp2020/2021/wp-content/themes/emp2021/template-parts/content-bio.php on line 11
Warning: Undefined array key "HTTP_REFERER" in /data01/virt22169/domeenid/www.helilooja.ee/emp2020/2021/wp-content/themes/emp2021/template-parts/content-bio.php on line 11
Maria Faust (s 1979) on üks rahvusvaheliselt tunnustatumaid Eesti jazzartiste, kes on oma loomingu sidunud jazzmuusika alternatiivsema poolega. Fausti helikeel on emotsionaalne ning kontrastideküllane, sünteesides omavahel jazzi, klassikalist muusikat ning vabaimprovisatsiooni. Faust alustas muusikaõpinguid Kuressaare lastemuusikakoolis, kus õppis klaverit, laulu ja saksofoni, seejärel Geog Otsa nimelises Tallinna muusikakoolis. 2002. aastal suundus ta altsaksofoni ja jazzi õppima Taani Esbjergi kontservatooriumi (Syddansk Musikkonservatorium), mille lõpetas magistrikraadiga. 2016. aastal lõpetas ta Kopenhaageni konservatooriumi (Det Rytmiske Musikkonservatorium i København) kompositsioonieriala performance PhD kraadiga.
Fausti on tunnustatud mitmete auhindadega nii Eestis kui Taanis, sh on ta pälvinud viiel korral Taani muusikaauhinda, viimati parima eksperimentaalalbumi tiitli plaadiga Sacrum Facere “Organ”. Kodumaiste tunnustuste hulka kuuluvad aasta jazzmuusiku (2016), aasta jazzhelilooja (2019) nimetus, BMW Jazz Welt 2019 nominatsioon. 2019. aastal andis Taani heliloojate ja laulukirjutajate ühing (Komponister og Sangskrivere, DJBFA) Faustile tema loomingu eest maineka auhinna „Hæderspris” kui väljapaistvale ja Taani muusika skeenet muutnud heliloojale. Tema tuntumad ja auhinnatud koosseisud teiste hulgas on Maria Faust Sacrum Facere, In the Beginning, Maria Faust Machina, Shitney ja trio koos New Yorgi muusikute Tim Dahli ja Weasel Walteriga.
Viimaste aastate loomingu võib lihtsustades jagada kaheks: esimene neist on pungilik, dadaistlik ja suisa agressiiv-konfliktne, teine pool aga on mõjutatud Eesti folkloorist ja vaimulikust muusikast ning on sissepoole vaatav. Maria Faust peab end aga uusromantikuks, sest armastab puhtaid kolmkõlasid, lihtsaid meloodiaid ja puhtaid tämbreid. Ta tegutseb aktiivselt ka kompositsiooni õppejõuna nii Kopenhaageni Rütmimuusikakonservatooriumis kui ka Århusi Kuninglikus Konservatooriumis.