Baltic Music Days
Estonian Music Days

Järelvaata→
Veebifestival 2021
Rita Mačiliūnaitė

Rita Mačiliūnaitė (s 1985) on õppinud ooperilaulu ja kompositsiooni: 2010. aastal lõpetas ta Leedu muusika- ja teatriakadeemias Osvaldas Balakauskase kompositsiooniklassi, aga ta on õppinud ka Haagi kuninglikus konservatooriumis ja osalenud paljudel meistrikursustel. 2008. aastal oli ta B. Britteni – P. Pearsi noore artisti programmi resident.

Tema muusika kõlab sageli festivalidel Leedus ja väljaspool. 2007. aastal pälvis ta noorte heliloojate koorimuusika konkursil “Vox Juventutis” parima ilmaliku teose preemia, 2008. aastal pälvis auhinna tema ooper “The Duality” Leedu Heliloojate Liidu konkursil. Ta on ka aktiivne kaasaegse kunsti ja muusikafestivalide ning ürituste korraldaja. Koos Rūta Vitkauskaitėga asutas ta duo R&R Electronics. Alates 2017. aastast oli ta ansamblite Subtilusis trio, Balsai ja interdistsiplinaarse kollektiivi Music Is Very Important laulja. Alates 2014. aastast töötab ta Vilniuse Vene draamateatris ning on pälvinud oma teatrimuusika eest ka auhindu, sh Golden Stage Cross – aasta parima teatrihelilooja tiitel (2014, 2015, 2017).

Rita Mačiliūnaitė muusika loob pildi looduslikust idüllist, mida tegelikkuses ei ole; helilooja ütleb, et ta püüdles hapruse ja läbipaistvuse poole, püüdes avastada helide jälgi ja tabada varjude kontuure. Tema “intuitiivselt sündinud” teostes on sageli keelte sahinaid-kahinaid, “ornitoloogiliste” (eksootiliste) puupillide huikeid, onomatopoeetilisi helisid. Sarnaselt paljude teiste tema põlvkonna heliloojatega on ka Mačiliūnaitė ooperite süžeed abstraktsed ja kontseptuaalsed, väljendades pigem mingit ideed kui elulisi olukordi.

×
Aaro Pertmann Age Juurikas Age Veeroos Aleksandr Žedeljov Alisson Kruusmaa Alvils Altmanis André de Sousa Vieira Andres Kaljuste Andris Dzenītis Anna Ķirse Anna-Margret Noorhani Ansambel U: Antoine Beuger Arash Yazdani Ardo Ran Varres Art Leete Arturas Bumšteinas Arvydas Malcys Beat Furrer Bronius Kutavičius Diana Čemerytė Eesti Elektroonilise Muusika Seltsi Ansambel (EMA) Eesti Filharmoonia Kammerkoor (EFK) Eesti Rahvusmeeskoor (RAM) Eesti Riiklik Sümfooniaorkester (ERSO) Eladio Barreto Aguilar Elis Hallik Elo Masing EMTA Sinfonietta Eugene Birman Evelin Seppar Evija Skuķe Fie Schouten Georgs Pelēcis Gintaras Sodeika Gundega Šmite Helena Tulve Heli Ernits Ingely Laiv-Järvi Iris Oja Janika Oras Jievaras Jasinskis Jonathan Harvey Justina Repečkaitė Kadri-Ann Sumera Kaspar Mänd Klaverikvartett Quadra Kristiina Tambets Kristjan Kõrver Krists Auznieks Lauri Jõeleht Lepo Sumera Liina Sumera Liisa Hõbepappel Linda Leimane Madis Arukask Madli Marje Gildemann Mads Schang Olsen Maija Einfelde Malle Maltis Maria Faust Maria Kõrvits Mariliis Valkonen Märt-Matis Lill Mihhail Gerts  Mirjam Tally Mykolas Natalevičius Oliver Dubon Onutė Narbutaitė Paul Daniel Platon Buravicky Rasmus Puur Régis Campo Riho Esko Maimets Riivo Kallasmaa Rita Mačiliūnaitė Santa Bušs Santa Ratniece Sinfonietta Riga keelpillikvartett Synaesthesis Taavi Kerikmäe Taivo Lints Tallinna Kammerorkester Tallinna Uue Muusika Ansambel Talvi Hunt Tatjana Kozlova-Johannes Timo Steiner Tõnis Kaumann Twenty Fingers Duo Ülo Krigul Vytautas V. Jurgutis Yang Ren YXUS Ensemble Žibuoklė Martinaitytė