Eesti Muusika
Päevad

Kaose ilu
12.–20.09.2020

Festivali teema „Kaose ilu“

2020. aasta Eesti Muusika Päevade festival kummardab jätkuvalt ILU, mis sünnib kaosest ja paiskub pärast sähvatust sinna jälle tagasi. Kaduvusest hoolimata ihaldame me selle hetke puudutust üle kõige.

Kunstniku jaoks on ilu loomise müütiline allikas, ühtlasi loodu pealisülesanne. Siht, millele lõputult läheneda… Aga ikka saab olla ilusam. Ikka käivitab ilu vormimine uue otsingu. Mis see siis on, mida otsime?

Ilu on vaidluste allikas. Kes mõistab tema olemust? Kes saab tema saladuste lätetele?

Ilu on (helide)rikkus, ilu on kasinus, ilus on nootide järjestamise kannatlikkus, ilus on voorus ja lõbu, tarkus ja lihtne meel, kirg, jahedus…

Ilu on kui hommikuse udu läbipaistmatus, mille päike klaariks soojendab; nagu siit-sealt kokku korjatud raagudest ehitatud linnupesa – meistriteos, mille tuul peagi laiali pillutab. Ilus on kaose haaramatust. Ilus on numbrilist korda.

Siiski – korrastatuse mõiste sünnib ka stiihias – sel momendil, mil hakkame toimuvat vaatama hägustatult ja umbkaudselt. Elu on juba olemuslikult tasakaalutu süsteem, mille mustrid võivad viia hävinguni või uue korrapära ilmumiseni. Ilust iluni. Kaosest kaoseni. Tasakaalus püsimiseks otsime ühendatust ja ilu märke enda ümber, et see meile kõneleks tegelikkusest ja tõest. Püüdes vaadata kord selgelt, kord häguselt. Vaataja silmad on ilusaimad.

Kolm, viis, neli, null, kaks, seitse…

Koosolemised on ilusad, neid igatseme. „Kolm“, „Viis“ ja „Neli“ on ansamblite kontserdid. Kodumaalt ja külalistena.

Ilus on kindlasti tühjust, ruumi. Tühi lava on ilus. „Null“ on elektrooniliste helide kontsert.

Ilu on dialoog. „Kaks“ on kontsert hingesugulastele. Klaverile ja kandlele.

Festivali lõpetab „Seitse“. Kas seitsme maa ja mere taga ootab meid kaunis juhus, ootamatu kaotus või imeline mõistmine. Ansambel Yxus – seitsme ühtsus.

Festivali kunstilised juhid

Helena Tulve
Timo Steiner

Festivali toetavad Eesti Kultuuriministeerium / Eesti Kultuurkapital / Eesti Autorite Ühing / Eesti Rahvuskultuuri Fond / LHV pank / Tallinna linn / Tartu linn

Jälgi meid ka Facebook / Instagram

×