Baltic Music Days
Estonian Music Days

Tartu / Tallinn
22.04–02.05.2021
Santa Ratniece

Santa Ratniece (s 1977) on lõpetanud Läti muusikaakadeemia muusikateaduse (2000) ja kompositsiooni (2002) erialal prof Romualds Kalsonsi juhendamisel. Seejärel on ta täiendanud end inglise helilooja David Rowlandi juures Enschede konservatooriumis Hollandis ning omandanud magistrikraadi Eesti muusika- ja teatriakadeemias Helena Tulve juhendamisel (2007). Oluliseks saavutuseks oli esikoht Pariisis rahvusvahelisel heliloojate rostrumil (2004), kus tema ansambliteos “Sens nacre” saavutas alla 30-aastaste heliloojate kategoorias esikoha. Tema kooriteos “Saline” oli samas 2008. aastal valitud tööde hulgas, nagu ka “Shant Nadi” 2012. aastal. “Sens nacre” pälvis ühtlasi Copyright’s Infinity auhinna (2007) ning “Chu Dal” koorile sama auhinna 2011. aastal. “7th Liepaja concerto” klaverile ja
orkestrile pälvis 2014. aastal ajalehe Diena välja antava Läti aasta kultuuripreemia. Sama teos ja “Hirondelles du Coeur” on olnud nomineeritud Läti suurele muusikaauhinnale.

Santa Ratniece muusikat on esitatud üle maailma, seda on ette kandnud paljud nimekad muusikud ja kollektiivid, samuti on tema muusika kõlanud paljudel (nüüdismuusika)festivalidel, eriti Baltimaades, sh Eesti Muusika Päevadel ja meie “Sügisfestivalil”. Peamiselt kirjutab ta kammerkoorimuusikat, Läti Raadio koor on olnud regulaarne tellija, sh “Saline” (2006), “Hirondelles du Coeur” (koorile ja orkestrile, 2007), “horo horo hata hata” (12 häälele, 2008), “Chu Dal” (2009), “Fuoco Celeste” (soolotšellole ja koorile, 2011), “Nada el layli” (koosseisus kemenche, quanum ja koor). Läti Raadio kammerkoori lauljad osalesid solistidena ka tema esimeses lavateoses, multimeediaooperis “WAR SUM UP. Music. Manga. Machines”, mis esietendus Läti rahvusooperis 2011. aastal ja mida etendati seejärel mitmel pool maailmas rohkem kui kahekümnel laval. Santa on olnud osaline mitmetes rahvusvahelistes projektides. Näiteks 2015. aastal tuli Oslo kirikumuusika festivalil esiettekandele tema “Nada e Layli”, kus oli sisse toodud Ida muusikale omaseid võtteid ja instrumente. 2017. aasta oktoobris esitati Pekingis “Morning Rain”, mille oli tellinud Hiina kultuuirministeerium ja esiettekandel mängis Keelatud Linna kammerokrester.

×