Baltic Music Days
Estonian Music Days

Veebifestival
22.04–02.05.2021
Rita Mačiliūnaitė

Rita Mačiliūnaitė (s 1985) on õppinud ooperilaulu ja kompositsiooni: 2010. aastal lõpetas ta Leedu muusika- ja teatriakadeemias Osvaldas Balakauskase kompositsiooniklassi, aga ta on õppinud ka Haagi kuninglikus konservatooriumis ja osalenud paljudel meistrikursustel. 2008. aastal oli ta B. Britteni – P. Pearsi noore artisti programmi resident.

Tema muusika kõlab sageli festivalidel Leedus ja väljaspool. 2007. aastal pälvis ta noorte heliloojate koorimuusika konkursil “Vox Juventutis” parima ilmaliku teose preemia, 2008. aastal pälvis auhinna tema ooper “The Duality” Leedu Heliloojate Liidu konkursil. Ta on ka aktiivne kaasaegse kunsti ja muusikafestivalide ning ürituste korraldaja. Koos Rūta Vitkauskaitėga asutas ta duo R&R Electronics. Alates 2017. aastast oli ta ansamblite Subtilusis trio, Balsai ja interdistsiplinaarse kollektiivi Music Is Very Important laulja. Alates 2014. aastast töötab ta Vilniuse Vene draamateatris ning on pälvinud oma teatrimuusika eest ka auhindu, sh Golden Stage Cross – aasta parima teatrihelilooja tiitel (2014, 2015, 2017).

Rita Mačiliūnaitė muusika loob pildi looduslikust idüllist, mida tegelikkuses ei ole; helilooja ütleb, et ta püüdles hapruse ja läbipaistvuse poole, püüdes avastada helide jälgi ja tabada varjude kontuure. Tema “intuitiivselt sündinud” teostes on sageli keelte sahinaid-kahinaid, “ornitoloogiliste” (eksootiliste) puupillide huikeid, onomatopoeetilisi helisid. Sarnaselt paljude teiste tema põlvkonna heliloojatega on ka Mačiliūnaitė ooperite süžeed abstraktsed ja kontseptuaalsed, väljendades pigem mingit ideed kui elulisi olukordi.

×