Baltic Music Days
Estonian Music Days

Veebifestival
22.04–02.05.2021
Arvydas Malcys

Arvydas Malcys (s 1957) on lõpetanud 1975. aastal Kaunase Juozas Gruodise konservatooriumi ning Leedu muusikaakadeemia 1980. aastal tšello- (prof Domas Svirskis) ja 1989. aastal kompositsioonierialal (prof Vytautas Laurušas). Arvydas Malcys on teinud koostööd paljude tunnustatud muusikutega, tema teoseid on mänginud üle 30 sümfoonia- ja kammerorkestri ja neid on esitatud üle maailma, sh kõige mainekamates kontserdipaikades, nagu New Yorgi Carnegie Hall, Moskva P. Tšaikovski nim filharmoonia, Moskva konservatooriumi suur saal, Pariisi Théâtre des Champs-Élysées jm.

2004. aastal pälvis tema sümfooniline teos “Only Heaven above Us” III koha Riias “Sinfonia Baltica” rahvusvahelisel heliloojate konkursil, 2005. aastal sai tema kontsert klaverile ja kammerorkestrile I koha Vilniuses Juozas Karosase heliloojate konkursil ja 2008. aastal samas I koha “Saxchord” tenorsaksofonile ja keelpillikvartetile. 2006. aastal sai keelpilliorkestriteos “In memoriam” dirigendipreemia Moskvas heliloojate konkursil “Mozart 250”, 2007. aastal valiti tema “Cantus sirenum” Haifa rahvusvahelisel flöödifestivalil soovitatud teoseks ja 2009. aastal oli tema “Narcissus” Berliini Max Rostali vioolakonkursil kohustuslik teos.

Instrumentaalmuusika moodustabki Arvydas Malcyse loomingus kõige olulisema osa. Selles on nii ekspressionistlikke kujundeid kui impressionismile lähedasi poeetilisi helimaale, lähedust neoklassitsistlikele vormidele kui ka aleatoorikat, värvikaid tekstuure ja erilisi kõlaefekte – ta tunneb erilist huvi instrumentide tämbrivõimaluste vastu erinevates registrites. Instrumentide iseärasuste ja nende väljendusvõimalustega hästi kursis olles manipuleerib ta nii pillidega üksikult kui erinevates kombinatsioonides, kujutades neid reljeefselt välja töötatud persoonidena, omamoodi teatraalsete “tegelastena”. Tema muusika on täis kontrasti, groteski ja irooniat. Tema muusikat on salvestatud paljudele heliplaatidele, sh on ilmunud 13 autori-CDd. Ta on Leedu valitsuse kultuuri- ja kunstipreemia laureaat.

×