Prantsuse pianist Nicolas Horvàthi üle-eestiline kontserttuur ja kummardus Jaan Räätsale

Nicolas Horvath. Credit: Perla Maarek

Hommage: Jaan Rääts

Nicolas Horvàth (klaver, Prantsusmaa)

Eesti Muusika Päevad ja Prantsuse Instituut Eestis kutsuvad kontsertidele! Prantsuse pianist Nicolas Horvàth, kes on tuntud eesti muusika austaja, on kokku pannud põneva läbilõike sel aastal 85. sünnipäeva tähistava helilooja Jaan Räätsa klaveriloomingust.

Peale Räätsa teoste kõlavad kontserdil klaveripalad, mille on Jaan Räätsale pühendanud tema juures õppinud heliloojad. Mitmed teosed kõlavad Eestis esmakordselt ning aset leiab lausa paari teose maailma esiettekanne.

Kust sai alguse lugu, mille tulemuseks on muuhulgas Jaan Räätsa klaveriteoste kõlamine ühes muusikamaailma kuulsaimas kontserdimajas Carnegie Hall’is, plaadifirma Naxos’ poolt kohe-kohe välja antav plaat Jaan Räätsa klaverisonaatidega (vol 1) ning veebilehe jaanraats.com sünd ?

Kirjeldab Nicolas Horvath.

Jaan Räätsa muusikani jõudsin läbi Arvo Pärdi. Kord kutsuti mind Ukrainasse kontserti andma. Soovisin esitada Arvo Pärdi klaverimuusikat, ent pikema kontserdi tarvis pidin veel teisigi heliloojaid lisama. Hakkasin lähemalt uurima eesti muusikat ning leidsin mõned huvitavad Jaan Räätsa teosed. Lõpuks jäi Ukraina kontsert eesti muusikaga siiski ära. Kuna ma olen prantsuse pianist, siis pidin mängima prantsuse muusikat. Ent need võõrapärase nimega heliloojad väikeselt maalt nimega Eesti jätsin ma hoolega meelde. Paar kuud hiljem oli mul väike kontserttuur, kus sain esitada teoseid omal valikul. Seega ma nängisin Chopini, Mozarti ja Liszti kõrval ka Räätsa klaverimuusikat. Mul on tavaliselt kombeks saata e-kiri heliloojatele, kelle teoseid ma mängin ning esitlused Youtube’i üles laadin. Jaan Räätsa kontaktandmeid leida oli päris keeruline – ei veebilehte, ei mingit lehte facebook’is (mõne aja pärast tegin talle ise kodulehe ning haldan seda tänaseni) ning seega võtsin ühendust tema tütre, endise modelli Eliisa Räätsaga. Ta vastas mulle mõne aja pärast, et Jaan Rääts ning tema perekond on väga rõõmsad, et üks prantsuse pianist tema teoseid mängib ning kutsusid mind Jaan Räätsa sünnipäevale oktoobris 2013. Nii saabusin ma Tallinnasse, kus veetsin imelised 3 päeva koos Jaan Räätsaga, kes tutvustas mulle Tallinnat, Eesti Muusikaakadeemiat, Eestit ning eesti muusikat. Me kuulasime koos palju muusikat ning ta andis mulle oma klaveriteoste noodid. Ning see oli tõeline šokk ! Tema muusika oli uskumatult geniaalne ! Ma teadsin, et olen leidnud tõelise aarde! Viimasel päeval, mil toimus Jaan Räätsa sünnipäeva tähistamine koos eesti muusikutega, rääkisin ma kõigile, et tema muusika on niivõrd suurepärane, et ühel päeval mängin ma seda Carnegie Hall’is ning et ma kavatsen salvestada kõik tema klaverisonaadid ning -kontserdid. Tol hetkel tundus see ilmselt paljudele isegi pisut suurustamisena. Ent minu intuitsioon ei ole mind petnud. Jaan Räätsa muusika esitamisel on olnud enneolematu menu ning koostöös plaadifirmaga Naxos toimub aprillis Jaan Räätsa plaadi esitlus.

Allikas: Ajaleht Sakala

Nicolas Horvàth soovib kontsertidega Eesti Muusika Päevade raames teha kummarduse juubilar Jaan Räätsale ja eesti uuele muusikale. Arvestades energiat, mille Nicolas Horvath on eesti muusika leidmisse ja jagamisse panustanud, ei ole isegi võimalik aimata, kuhu see lugu kord välja võib jõuda.

6. -13. aprillil 38. korda toimuv festival Eesti Muusika Päevad (EMP) on Eesti suurim esiettekannete festival, mis toob 2017. aastal nädala jooksul publikuni üle 30 spetsiaalselt festivalile kirjutatud uudisteose meie erinevate põlvkondade väljapaistvatelt heliloojatelt.

Kontserdid toimuvad üle Eesti:

N, 6. aprill kell 18.00
Karksi valla kultuurikeskus

R, 7. aprill kell 18.00
Viljandi Muusikakooli orkestrimaja

P, 9. aprill kl 13.00
Tallinna ERR Raadio 1. stuudio

E, 10. aprill kell 18.00
Keila Muusikakool

*Kontserdid Karksis, Viljandis ja Keilas on tasuta, Tallinnas pilet 12/8 (müügil Piletilevis)