Prantslaste Macadam kinnitati kavva

Evelin Seppar

Eesti Muusika Päevade kava täienes Prantsuse väljapaistva uue muusika ansambli Macadam võrra, kes esitab 11. aprillil Mustpeade majas noore helilooja Evelin Seppari uudisteose “Majakas”. Tegemist on teose Eesti esiettekandega.

„Majakas” sündis koostöös Prantsuse ansambliga Macadam 2014. aastal, mil helilooja ja ansambli esindajad kohtusid Tallinn Music Weekil. Teose maailmaesiettekanne toimus Prantsusmaal, Nantes´is detsembris 2014.

Alates 2012. aastast Nantes’is tegutsev Macadam on vokaal- ja instrumentaalmuusika grupp, kelle repertuaar hõlmab nii vana-, klassikalist kui ka kaasaegset muusikat. Koostööd tehakse ka teatri, filmi ja elektroonilise muusika valdkondadega. Ansambel on vaatamata lühikesele tegutsemisajale oodatud esineja väärikatel festivalidel La Folle Journée, Le Rivages des Voix ja Le festival des Voutes Célestes. Eestis liituvad ansambliga nüüdismuusika lavadel hinnatud harfimängija Liis Viira ja löökpillimängija Madis Metsamart.

Teos „Majakas” põhineb kanada majakavaht Patrick James Dillon’i 1880ndatel kirjutatud päeviku katkenditel ning ameerika kirjaniku E. E. Cummingsi luulel. „Valisin majaka teema armastusest mere vastu. See tundus sobivaks ühenduslüliks, kuna Tallinn ja Nantes asuvad mõlemad mere lähedal,” selgitab helilooja. ”Mind köitis ka majakavahi eluga kaasas käivad üksindus ja eraklikkus. Teos hõlmabki ühte aastat majakavahi elust. Kuna loodus ja aastaaegade vahetumine on tema elus olulisel kohal, tundus loomulik põimida majakavahi lakoonilised päeviku sissekanded E. E. Cummings’ loodusteemaliste luuletustega. Teoses on lisaks 8 lauljale kasutatud ka löökpille ja harfi – nende kõlavärv sobis minu peas selle teosega kõige paremini.”

Evelin Seppar alustas kompositsiooniõpingutega 15-aastasena Alo Põldmäe käe all. Ta on õppinud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias René Eespere, Toivo Tulevi ja Helena Tulve juures, samuti Göteborgi Muusika- ja Teatriakadeemias. Seppar on kirjutanud soolopillidele, instrumentaal- ja vokaalkammeransamblitele, orkestrile ja elektroonikale. Enim on ta silma paistnud ja auhindu kogunud koorimuusika autorina. Tema mahukaim teos on 2012. aastal Niguliste kirikus esietendunud ooper “Teine”. Seppari teoseid on esitatud Eestis, Lätis, Soomes ning Rootsis.

Ansambli Macadam kontserti toetavad Prantsuse Instituut ja Nantes´i linn.

Evelin Seppar “LIGHTHOUSE” (“MAJAKAS”)
E, 11.aprillilkell 20.00
Tallinna Mustpeade maja (Pikk tn 26)
Ansambel Macadam (Prantsusmaa)
Liis Viira (harf), Madis Metsamart (löökpillid)
Dirigent Etienne Ferchaud
Pilet: 10/12 eurot müügil Piletilevis

Vaata lisa
Evelin Seppar Eesti Muusika Infokeskuses http://www.emic.ee/evelin-seppar-est

Ansambel Macadam
http://www.macadamensemble.com/