Ühtlaselt hea tase tegi konkursi “Noor helilooja 2017” võitjate valiku tegemise raskeks

Pildil žüriiliikmed Tatjana Kozlova-Johannes ja Liisa Hirsch. Foto: Peeter Langovits

10. aprillil toimus festivali Eesti Muusika Päevad raames Georg Otsa nimelises Tallinna Muusikakoolis  konkursi “Noor helilooja 2017” finaalkontsert, mille ellukutsujaks on Eesti Heliloojate Liit ja noortele suunatud loovuse suvekool Loomelabor.

Žürii otsustas “Noor helilooja 2017” tiitliga pärjata Gerta Raidma teose eest I Dance With My Thought of You in the Freezing Wind“ / „Ma tantsin jäises tuules oma mõttega sinust“ flöödile, bassklarnetile, löökpillidele ja vioolale (2017).

Gerta Raidma (1995) on Helena Tulve õpilane Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias kompositsiooni osakonnas. Võidulugu esitasid finaalkontserdil Tarmo Johannes (flööt), Helena Tuuling (bassklarnet), Marie Luhamäe (marimba, kellamäng), Jaana Suija (vioola), dirigent Mariell Aren.

“Finalistide tase oli oli tänavu ühtlaselt kõrge. Tundus, et nende noorte suhe ja teadmised nüüdismuusikast ja tänapäeva notatsioonist on heal tasemel, ” kommenteeris žüriiliige Tatjana Kozlova-Johannes konkursile laekunud töid. “Konkursist võttis osa väga erineva taustaga ja eri vanuses noori, kellest paraku ligi kaks kolmandiku finaali ei pääsenud. Kõige noorem osaleja oli lausa 11 aastane.”

Žürii sõnul jäi Gerta Raidma teos meelde oma rahuliku ja süvenenud kulgemisega. Erinevalt mitmest teistest oli selles tunda teatud küpsust, fookusseeritust ühele kujutluspildile, ühele selgele ideele, mida helilooja kandis läbi terve teose muutumata seejuures üksluiseks ja igavaks. Võidutöö paistis silma tervikliku vormi, ökonoomse vahendite kasutamise, peene kõlakäsitluse ja professionaalselt vormistatud partituuriga.

Konkurss “Noor helilooja 2017” on suunatud 12–23-aastastele noortele. See on noorte heliloomingu suvekooli “Loomelabor” mõtteline jätk, et anda noortele võimalus tutvustada oma loomingut laiemale publikule ja saada professionaalsete heliloojate tagasisidet.  Tänavu kirjutasid noored heliloojad teoseid 2–4 pillile või vokaalile ja kuni kolmele instrumendile.

“Silma paistsid ka päris noored, kes vaatamata oma vähesele kogemusele suutsid luua toimivaid tervikuid. Võitjad olid kõik, sest osalemine annab kindlasti noorele heliloojale ainulaadse kogemuse,” tunnustas Eesti Heliloojate Liidu esimees Märt-Matis Lill noori heliloojaid.

Konkurss “Noor helilooja” leiab festivalil aset kolmandat korda ja see on Eestis ainuke omataoline. Eelmistel aastatel on konkursi võitnud Kristel Kolkanen ja Karl Tipp. 2017. aasta konkursi žürii tööd juhtis Eesti Heliloojate Liidu esimees Märt-Matis Lill. Lisaks kuulusid žüriisse heliloojad Liisa Hirsch ning Tatjana Kozlova-Johannes.

Konkursi võitjal on võimalus oma loomingut tutvustada Eesti Muusika Päevad 2018 aasta põhiprogrammis ja teha koostööd Eestis tegutsevate professionaalsete muusikakollektiividega.

II KOHT
Madli Marje Sink (1994)
Georg Otsa nimeline Tallinna Muusikakool, kompositsiooniõpetaja Andrus Kallastu
„5“ löökpilliansamblile (2017)
Tanel Eiko Novikov, Andrus Avarand, Sander Aasaväli, Madli Marje Sink (löökpillid)

III KOHT
Liisa Hõbe (1994)
Heino Elleri nimeline Tartu Muusikakool, kompositsiooniõpetaja Katrin Aller
„Valgevalul“ klaverile, klassikalisele kitarrile ja tšellole (2016–2017)
Liisa-Maria Marrandi (klaver), Priit Peterson (kitarr), Hanna Anett Peiel (tšello)
„Valgevalul“
Kangastus vähesest päevavalgusest.
(Liisa Hõbe)