Püha magma

2018

13.04

Kell

19:00

Estonia kontserdisaal
(Estonia pst 4)

Piletid

22/16

Heigo Rosin (löökpillid)
Eesti Riiklik Sümfooniaorkester
Dirigent Risto Joost

KAVA

Toivo Tulev (1958)
“Kolm sümfooniat” (2018, esiettekanne)

Erkki-Sven Tüür (1959)
Sümfoonia nr 4 “Magma” löökpillidele ja sümfooniaorkestrile (2002)

Age Veeroos (1973)
“Mõttelõng” sümfooniaorkestrile (2018, esiettekanne)

LHV uue heliloomingu Au-tasu tseremoonia

Vaheajal taskukontserdid fuajees ja taskusaalides:
Ekke Västrik ja Mingo Rajandi, Jaanus Siniväli ja Kristin Kuldkepp
(improvisatsioonid kontrabassidel ja elektroonikal)

Eesti Muusika Päevade sümfooniakontserdil esitab Eesti Riikliku Sümfooniaorkeser tänavu üle hulga aja tõelise sümfoonilise suurvormi. Esiettekandele tuleb Toivo Tulevi kolm sümfooniat. Toivo Tulevit austati 2016. aastal Eesti ühe esisümfonistiks nimetatud Lepo Sumera preemiaga, mullu võitis tema omapärase solistikoosseisuga teos “Black Mirror” ehk “Must peegel” LHV Au-tasu, mis antakse aasta kõige tähelepanuväärsemale uudisteosele. “Tulevi teosed on nagu omalaadsed muusikalised palved või meditatsioonid,” on öelnud muusikateadlane Kerri Kotta. (Sirp, 12. august 2016)

Age Veeroosi tuntus ei põhine küll sümfoonilisel muusikal, küll aga on ta seni loonud vahedat kammermuusikat ning oopereid, millest eriti uuenduslikuna paistab silma 2011. aastal Berliinis esietendunud multimeediaooper “Grid” ehk “Võrk”.

Kindlasti võib praegu eesti heliloojatest maailmas üheks hinnatumaks ja nõutumaks sümfonistiks pidada Erkki-Sven Tüüri, kelle loomingust tuleb seekord ettekandele sümfoonia nr 4 “Magma”. 2002. aastal valminud “Magma” on Tüüri loomingus üks pöördelise tähtsusega teoseid: see on üks esimesi teoseid, mille Tüür lõi meetodil, mille ta parema mõiste puudumisel nimetas „vektoriaalseks”. Selle järgi toetus terve teose materjal nn algkoodile.

Tüüri “Magma” on teos löökpillidele ja sümfooniaorkestrile ning solistina astub üles viimase aja eredaim eesti löökpillitäht Heigo Rosin. Tiheda rahvusvahelise graafikuga Rosin on 2016. aastast Malletechi löökpillide ja Sabiani taldrikute ametlik artist. Erkki-Sven Tüüri loomingust on Heigo Rosina soleerimisel korduvalt kõlanud marimbafonikontsert “Ardor”, kuid “Magmat” esitab ta Eesti Muusika Päevadel esimest korda. Erkki-Sven Tüür on öelnud: “Löökpillimängija Heigo Rosin puudutas mind väga sügavalt. Lisaks loomulikule musikaalsusele ja andekusele imetlen ma tema keskendumist ja visadust, tänu millele kõlavad isegi tehniliselt kõige keerukamad teosed tema esituses veenvalt ja loomulikult. Iga helilooja tahaks oma teoste ettekandel kogeda just sellist energeetilist ja sundimatult kirglikku esitust.”

Kontserdil astub dirigendina üles Risto Joost, kes on üks aktiivsemaid nüüdismuusikat ja uudisloomingut esitavaid dirigente Eestis. Joost on tunnustatud dirigent nii ooperi- kui ka kontserdilavadel, samuti juhatab ta koore ja astub üles kontratenorina. Ta on Tallinna Kammerorkestri peadirigent, Tallinna Filharmoonia ja Birgitta Festivali kunstiline juht, samuti Leipzigi MDRi koori kunstiline juht ning Rahvusooper Estonia koosseisuline dirigent.

Kontserdi vaheajal tasub piiluda fuajeesse ja jalutussaali taskutesse, kus leiavad aset taskukontserdid. Kontrabassil ja elektroonikal improviseerivad Mingo Rajandi ja Ekke Västrik ning Jaanus Siniväli ja Kristin Kuldkepp. Muide, tänavuse festivali pill ongi kontrabass.


Kontserdisarja “Tulevikumuusika” esitleb Nelja Energia, koostöös Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri ja LHVga