Heliloojad Märt-Matis Lill ja Liisa Hirsch külas Klassikaraadio stuudios

Täna käisid Klassikaraadio stuudios Eesti Heliloojate Liidu esimees ja LHV Au-tasu žürii liige Märt-Matis Lill ja mullune laureaat helilooja Liisa Hirsch rääkimas helilooja võimalustest tänapäeval ja tutvustamas käimasolevat LHV Au-tasu konkurssi, mille kandidaate saab esitada 25. veebruarini Eesti Heliloojate Liidule heliloojate.liit@gmail.com. Kandidaate saavad esitada nii muusikaorganisatsioonid, kollektiivid kui üksikisikud.

“Nähtus, et erakapital toetab nüüdismuusikat on unikaalne mitte ainult Eestis, vaid üldisemalt kogu Euroopas,” kommenteeris Märt-Matis Lill LHV ja Eesti Muusika Päevade koostööd, mille raames pannakse välja ka rahaline stipendium väärtuses 5000 eurot. ” Liisa Hirschi töö 2016. aasta võidutöö eristus väga selgelt kõrge kompositsioonitehnilise ja poeetilise kvaliteedi poolest. Asjade poolest, mis peaks olema muusikas ja kunstis olulised.”

“Minu jaoks oli oluline tunnustus inimestelt, kellest ma väga lugu pean,” kommenteeris Liisa Hirsch “kahtlemata oli auhinnast kasu ka minu loomingule.”

Auhinnaga kaasneb ka eritellimustöö ERSO-le – sel aastal kantakse töö ette 7. aprillil ERSO kontserdil, mida dirigeerib Kristiina Poska.

“Helilooja sõltub esitajatest ja esituskontekstist. Selge see, et helilooja peab tegema abstraktsete kompositsiooni tehniliste küsimuste  ja kvaliteetidega, aga need ei välista praktilist väljundit. Ma arvan, et professionaalne helilooja suudabki oma abstraktsemaid ideid mahutada olemasolevatesse võimalustesse ja väljakutsetesse, mida elu ette söödab. Mingis mõttes on see ametialane oskus ja kindlasti ei ole see ahistav või piirav. Pigem vastupidi, mõnikord tellimused sunnivad mõtlema teises suunas. Aegajalt on hea tulla oma mugavustsoonist välja ja panna end proovile teistmoodi. Ma arvan, et oluline on tasakaal oma kunstiliste ambitsioonide ja nägemuste ning praktiliste võimaluste vahel. Eks seal ole ka oma ohud, aga see omakorda on juba vastutuse küsimus,” kommenteeris Märt-Matis Lill.

Eelmisel kevadel alustasid LHV ja Eesti Muusika Päevade LHV Au-tasu preemia välja andmist, mis tunnustab eelneval aastal maailmaesiettekande saanud Eesti helilooja teost.

Kuula raadiosaadet järele siin – saates Delta 07.02.2017, saatejuht Robert Staak.