ISCM World New Music Days 2019

Eesti Muusika Päevad & ISCM World New Music Days
2.-10. mai 2019 Tallinnas ja Tartus
Festivali teema: “Through the Forest of Songs”
Kunstilised juhid: Timo Steiner ja Märt-Matis Lill

ISCM ehk Rahvusvaheline Nüüdismuusika Ühing (International Society for Contemporary Music) on olulisim rahvusvaheline võrgustik, mis on pühendunud kaasaegse klassikalise muusika levikule ja kontaktide loomisele. Organisatsioon on väga pika ajalooga, olles asutatud juba 1922. aastal Saltzburgis. Eesti sai liikmeks alles aastal 2005 ja on siiski veel üks nooremaid organisatsiooni liikmeid. Samas valiti seoses aktiivse osalemisega ja kindlasti ka tänu siinse uue muusika tuntusele juba 2012. aastal Eesti esindaja ISCMi juhatusse, esindama Põhjamaade ja Baltikumi piirkonda.

ISCM näol on tegemist kaasaegse muusika valdkonna suure võrgustikuga, mis ühendab tänaseks maailmas üle 50 riigi, lisaks ka mitmed alaorganisatsioonid festivalide või uue muusika keskuste näol (nt Visby rahvusvaheline heliloojate keskus Gotlandil). Enamasti on igast riigist esindatud nüüdismuusikaga kõige rohkem kokku puutuv organisatsioon – Eesti ISCMi sektsioon on Eesti Heliloojate Liit, esindajaliikmed on olnud Ülo Krigul, Riin Eensalu, Maria Mölder ja käesoleval ajal Märt-Matis Lill.

Igal aastal kutsub ISCM ellu liikmesorganisatsioonide ja nende koostööpartnerite koostööprojekte, sh festivalid, kontserdiprojektid, heliloomingu tellimused jpm, ning peamiseks väljundiks on festivali World Music Days korraldamine. ISCMi esindajate hulgas on väga erineva profiiliga inimesi (heliloojad, festivalikorraldajad, muusikud, kirjastajad) ja potentsiaalse koostöö planeerimise kõrval on vähemalt sama oluline ka praktiliste kogemuste vahetamine.

Olles pikka aega olnud oluliseks kaasaja muusika propageerijaks, on ISCM pea sajandi vältel ühendanud endas kõige väljapaistvamad ja uuenduslikumad heliloojad alates Schönbergist, Ravelist ja Stravinskist John Cage’i või Olivier Messiaen’ini. 2014. aastal Wroclawis toimunud ISCMi üldkogul valiti esimese eestlasena organisatsiooni auliikmeks ka Arvo Pärt.

ISCMi peamine eesmärk on uue muusika edendamine ja tutvustamine üle maailma, sealhulgas on üheks olulisimaks väljundiks festivali World Music Days (WMD) korraldamine. Alates 1923 aastast on see vaid ühe, maailmasõja aegse pausiga toimunud järjepidevalt. See laiapinnaline foorum toimub koos ISCMi aastakoosolekuga kord aastas erinevas riigis, tehes alati koostööd kohaliku suurima kaasaegsele muusikale keskendunud festivaliga.
ISCMi festival on tõepoolest ülisuur rahvusvaheline foorum, kus on esindatud heliloojad kogu maailmast, ent samal ajal on kõigi osalejate kõrgendatud tähelepanu pööratud just korraldajamaa muusikale. See pakub võimaluse kõikjalt maailmast saabuvatele heliloojatele ja muusikasündmuste korraldajatele tutvuda korraldajamaa muusikaeluga ja samal ajal võimaluse kohalikule publikule tutvuda maailmas valitsevate uue muusika suundadega ning mõista oma muusika rolli ja erilisust maailmamuusika kontekstis. Lisaks on tegu
suurepärase suhtevõrgustikuga, millest võidavad mitmed teisedki kohalikud uue muusikaga tegelevad organisatsioonid ja kollektiivid.

2019. aastal on avanenud võimalus korraldada festivali esimest korda ka Eestis. Siinses regioonis on maailma muusika päevad varem toimunud Helsingis (1978) ja Vilniuses (2008). Peamiseks partnerfestivaliks on siin Eesti Muusika Päevad (EMP), millel täitub siis juba 40 aastat.

Sarnaselt mitmetele rahvusvahelistele ühingutele ja suurüritustele on ka festivali World Music Days korraldamine ja kohustus korraldajariigile mitmekülgseks võimalusteallikaks. Positiivne Eesti ja siinse väga aktiivse, kvaliteetse ja mitmekesise muusikaelu tutvustamine ja turundamine korraga väga paljude riikide nüüdismuusikafestivalide korraldajatele ja organisatsioonidele.