Eesti Muusika Päevade külalisesineja Dario Calderone: “Maailma ilma muusikata ei eksisteeri”

Foto: Michael Marang

Kontrabassist Dario Calderone, kes Eesti Muusika Päevade raames Eestis kontserdi annab, leiab, et maailma ilma muusikata ei eksisteeri.

Tegime lühiintervjuu Itaalia päritolu kontrabassist Dario Calderonega, kes mängib ansamblitega Nieuw, NAP, Atlas ja Algoritmo. 2013. aastal asutas ta Yannis Kyriakidesi, Anne La Berge, Wiek Hijmansi, Gareth Davise ja Reinier van Houtiga ansambli MAZE, mis pühendub kontseptuaalsete heliteoste äärmuslikele eksperimentidele. Calderone annab meistriklasse Taškendi ja Amsterdami konservatooriumis. Ta on salvestanud hulga plaate plaadifirmadele Stradivarius, Attacca, Wergo ja Unsounds.

Oled sa varem Eestis viibinud?

Jah, mitmeid kordi: 2002. ja 2003. aastal mängisin klassikalist muusikat Eestis, samuti 2004.aastal olin Eestis puhkusel ja 2006. aastal esinesin festivali NYYD raames. Et jah olen ikka.

Mida/Keda sa tead Eesti muusikast?

Arvo Pärt, Helena Tulve, Tauno Aints, Tanja Kozlova-Johannes, Anni Nops, Eduard Tubin jne.

Kuidas Sina ja kontrabass teineteist leidsite?

Kõik sai alguse jazzist, kui ma õppisin ise teismelisena kontrabassi mängima. Kuid siis läksin õppima klassikalist muusikat, et pilli paremini mängima õppida.

Mida tähendab muusika Sinu jaoks – suudad sa ilma muusikata hingata?

Haha! Muusika on absoluutselt igal pool. Maailma, kus poleks muusikat lihtsalt ei eksisteeri.

Nimeta erinevaid artiste, kellega koos oled musitseerinud?

Pierre Boulez, luzern festivalil (ch), Terry Riley Maceratas (it), Robert Ashley Viinis, Salvatore Sciarrino erinevates kohtades, Louis Andriessen Amsterdamis, Christian Marclay Bristolis jnejne.

Kui sa saaksid ( ja peaksid) võtma ühe albumi kaasa üksikule saarele, siis mis see oleks?

See kõik oleneb päevast! the cure: staring at the sea. Või Kesarbay Kerkar laulab, Yannis Kyriakides ja Andy Moor mängivad Rebetika. Ansambel Constantinople mängimas. See muutub kogu aeg, pole ühte ja ainust.

Mis Sind naeratama paneb?

Õnn ja puhtus (purity) või lihtsalt see, kui keegi jää peal libiseb.

Intervjueeris Kaisa Gabral.

Dario Calderonet kuuleb Eesti Muusika Päevade kontserdil “Rito”
Pühapäeval, 15. aprillil kell 19:30 Kanuti Gildi SAALis
Piletid saadaval siit.

Dario Calderone (kontrabass, Itaalia/Holland)
KAVAS: Silvia Borzelli, Dario Calderone*, Giorgio Netti, Helena Tulve*

Dario Calderone (1978) on õppinud kontrabassi Massimo Giorgi, Franco Petracchi ja Stefano Scodanibbio juures. Aastatel 2001–2007 tegi ta kontrabassisolistina koostööd mitmesuguste orkestritega. 2007. aastast on ta pühendunud peamiselt viimase 40 aasta jooksul komponeeritud muusika esitamisele. Ta on koostööd teinud paljude heliloojatega, nende hulgas Salvatore Sciarrino, Bernhard Lang, Louis Andriessen, Robert Ashley, Christian Marclay ja Yannis Kyriakides, ja andnud neile heliloominguks inspiratsiooni. Ta annab soolokontserte ja mängib ka kammermuusikat ning teda kutsutakse pidevalt esinema suurtele nüüdismuusikafestivalidele.