Festivali Eesti Muusika Päevad lõpetas “Helikoridor”

Foto: Rene Jakobson / renejakobson@hotmail.com

Eesti vanima festivali Eesti Muusika Päevad lõpetas Lauri-Dag Tüüri improvisatsioonilise etteastega kontserdil “Helikoridor” ning viimased tantsunoodid kõlasid külalistelt Martin Jõelalt, Andres Lõolt ning heliloojatelt Helena Tulve ja Maria Kõrvits, kes plaadimängijate taha oma muusikavaliku kaasa tõid.

Alates 1979. aastast peetud festival Eesti Muusika Päevad (EMP) on peaaegu 40 aastat olnud üks olulisemaid siinsete heliloojate loomingule keskenduvaid festivale. EMPil saab kuulda eesti heliloojate värskeimat loomingut, kava hõlmab mitmesugustest žanritest tuntud muusikuid ja ühendab eri kunstivorme. Festival tasakaalustab kodumaist välismaisega, kammerlikkust mastaapsusega ning festivali kavadest leiab aasta aastalt üha enam žanri- ja stiilideülest. Seetõttu võib ka EMPi publiku hulgast leida üsna erineva maitse, kuid tundliku kõrva ja meelega kuulajaid.

Festivali lõpukontserdil Silmapiirijoon kõlasid teosed heliloojatelt Robert Jürjendal ,Jüri Reinvere , Helena Tulve Erkki-Sven Tüür , Pärt Uusberg ja Ardo Ran Varres. Festival võeti kokku Sinilinnus Lauri-Dag Tüüri improvisatsioonilise kompositsiooniga ning heliloojate DJ-eksperimentidega.

Eesti Muusika Päevadel oli esitajateks Eesti tippkollektiivid ja interpreedid, nende seas Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Eesti Rahvusmeeskoor, Yxus Ensemble, Ansambel U:, Tallinna Uue Muusika Ansambel, Vox Clamantis, Heinavanker, keelpillikvartett Prezioso, Heigo Rosin, Kadri-Ann Sumera, Mingo Rajandi jpt.

Kontsertidel kõlasid teosed heliloojatelt: Toivo Tulev, Jüri Reinvere, Kristjan Randalu, Maria Kõrvits, Pärt Uusberg, Arash Yazdani, Helena Tulve, Tatjana Kozlova-Johannes, Liisa Hirsch, Märt-Matis Lill, Galina Grigorjeva, Kristjan Kõrver, Malle Maltis, Margo Kõlar, Robert Jürjendal, Ardo-Ran Varres, Lepo Sumera, Erkki-Sven Tüür, Liina Sumera, Riho-Esko Maimets, Gerta Raidma, Age Veeroos, Mari Vihmand, Mart Saar, Kuldar Sink, Cyrillus Kreek jpt.

Septembris jõuab publikuni aprillikuise festivali jätkuprogrammina EV 100 tähtsündmuste programmi valitud ballettetendus KERES, mille keskmes on Eesti male suurkuju Paul Keres. Originaal-heliloomingu autorid on Timo Steiner ja Sander Mölder ning lavastaja-koreograaf Teet Kask. Etenduses teeb kaasa Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Yxus Ensemble ja Rahvusooperi balletiartistid. Kaasaegne ballettetendus jõuab 3. septembril Rahvusooper Estonia lavale koostöös Vaba Lava Teatrikeskuse ja Rahvusooper Estoniaga.

Eesti Muusika Päevad 2019 on juubeli aasta – festivalil täitub 40 aastat. Aasta on pidulik ka seetõttu, et esmakordselt toimuvad Eestis siis koostöös Eesti Muusika Päevadega ka Rahvusvahelise Nüüdismuusika Ühingu korraldatav festival Maailma Muusika Päevad. Jälgi infot: www.eestimuusikapaevad.ee ja www.worldmusicdays2019.ee

Lisainfo:

Eerika Mark, produtsent / eerika@helilooja.ee
Mari-Liis Rebane, kommunikatsioon / mariliis@helilooja.ee