Äsja renoveeritud Raadio 1. stuudios esineb prantsuse pianist Nicolas Horvath kavaga “Hommage: Jaan Rääts”

Prantsuse pianist Nicolas Horvàth, kes on tuntud eesti muusika austaja, on kokku pannud põneva läbilõike sel aastal 85. sünnipäeva tähistava helilooja Jaan Räätsa klaveriloomingust. Peale Räätsa teoste kõlavad kontserdil klaveripalad, mille on Jaan Räätsale pühendanud Räätsa juures õppinud heliloojad. Pühendusteosed on kirjutanud Avi Benjamin, Raimo Kangro, Tõnis Kaumann, Mihkel Kerem, Kerri Kotta, Tõnu Kõrvits, Vsevolod Pozdejev, Jaan Rääts, Timo Steiner ja Erkki-Sven Tüür. Paljud kavas olevad pühendusteosed said esiettekande Nicolas Horvàthi klaveriõhtul, mis leidis aset 9. oktoobril 2016 Saksamaa linnakese Ebersbergi vanas kinos. Mõned teosed tulevadki esiettekandele nüüd, Eesti Muusika Päevadel. Uudisteoste hulgas on Jaan Räätsa uus klaverisonaat.

Jaan Räätsa (1932) looming on tohutult mahukas ning seda iseloomustab üldiselt mängulisus ja rütmikesksus. Tema loomingunimekirjas on peamiselt instrumentaalmuusika ja klaverimuusikat on selle hulgas tohutult. Räätsa õpilane ja kauaaegne sõber Raimo Kangro on tema kohta öelnud sellised sõnad: “Mis köidab Jaan Räätsa muusikas? Vist see, et ta ütleb oma kuulajale: sa elad, elad seda ainumast, juhuslikku, imelist ja seletamatult mõttetut korda. Mis köidab Jaan Räätsas eneses? Vist tema sõltumatus suurest ebajumalast, moest.”

Nicolas Horvàth on tuntuks saanud eriti mahukate, tunde ja rohkemgi kestvate mammutkavadega. Viimasel ajal on ta esitanud ja salvestanud näiteks Erik Satie’ ja Philip Glassi loomingut. Horvàthi repertuaar on lai, ulatudes Ferenc Liszti ja Fryderyk Chopini romantilisest klaverimuusikast, Aleksandr Skrjabini ja Erik Satie’ loomingust (sh umbes 18 tundi kestvast maratonteosest „Vexations“) Philip Glassi ja veel nooremate nüüdisheliloojate teosteni. Ta on esiettekandele toonud juba üle 120 uudisteose.

Jaan Räätsa loominguga on Nicolas Horvàthil eriline suhe. Horvàth on Räätsa muusika maailma viimise omale suisa südameasjaks teinud. Ta on seda esitanud paljudes maades ning tähtsatel kontsertidel, isegi Milano EXPO lõppkontserdil 2015. aastal ja Euroopa Parlamendile Eesti eesistumise alguse puhul 2016. aastal, samuti Carnegie Hallis, kui kõlasid esimest korda ühe pianisti esituses Philip Glassi kõik klaveriprelüüdid ja veel 13 helilooja uudisteosed, sh Jaan Räätsa klaveriprelüüd.

Horvàth on korraldanud ka Räätsa orkestriteoste ettekandeid ja hoiab töös helilooja veebilehte www.jaanraats.com.
Piletid Piletilevist